GPTC banner

2007 Great Plains Theatre Conference Schedule

Draft: Please keep in mind that this schedule is subject to change. Please continue to monitor the web site for more updates.

To print this page, [Right-click] the mouse and select Print.

 

Daily Schedule

 

8:00 a.m.–5:00 p.m.

Daily Registration/Check-In at Metropolitan Community College´s Fort Omaha Campus

All events will be held at the Historic Fort Omaha Campus unless otherwise stated. All Fringe Fest events will be held under the tent at the Historic Fort Omaha Campus.

Short Play Lab
The public is invited to register for all Conference events including the morning and afternoon readings of selected new works with panelists interacting with playwrights and readers.

Short Play Lab Panelists
Play Lab Director: David Crespy; Panelists: Vincent Lee Alston, Tyrone Beasley, Barbee Davis, Deborah Denenberg, Jim Delmont, Kim Estes, Jakob Holder, Colby Kullman, Andrea Lang, Kari Mote, Ronald Rand, Gail Renardson, Marty Skomal, Susann Suprenant, and Hughston Walkinshaw

Long Play Lab Panelists
Edward Albee, Will Eno, Arthur Kopit, Romulus Linney, Emily Mann, and Marshall Mason

Fort Omaha Film Conference
The Fort Omaha Film Conference will run concurrently with the Play Labs on May 31, June 1, and June 2. Special speaker and guest will be Academy Award-Winning Actress Patricia Neal. Neal´s films will be shown periodically throughout the film conference.

 
 

Saturday, May 26

 

8:00 a.m.–8:00 p.m.

Conference Registration/Check-In - All participants must stop in before participating in conference activities

FOC 10 Lobby

 

9:00 a.m.–5:00 p.m.

Master Class:
Writer´s Workshop with David Crespy, Will Eno and Arthur Kopit

FOC 10 Lobby

 

12:00–1:45 p.m.

Scholar’s Panel: Edward Albee: His Effect on the American
Theatre (Crespy, Kullman, Mann, Renardson,
Suprenant and West)

FOC 10 136

 

2:00–4:00 p.m.

Film Presentation of Ethan Gussow´s From the Last Frontier to the Great Plains, A History of the Theatre Conference

FOC 10 110

 

4:00–6:00 p.m.

Film Presentation of Ethan Gussow´s From the Last Frontier to the Great Plains, A History of the Theatre Conference

FOC 10 110

 

5:00–6:30 p.m.

Welcome Reception and Registration
with Special Guests Ethan Gussow and Petra Lisiecki

FOC 10 Lobby

 

6:30–7:30 p.m.

Orientation for Play Lab Hosts, Theatre Companies, Actors, Panelists, and Conference Volunteers

FOC 10 Lobby

 
 

Sunday, May 27

 

8:00 a.m.–5:00 p.m.

Conference Registration/Check-In

FOC 10 Lobby

 

9:00 a.m.–12:00 p.m.

Short Play Lab

 

9:00–10:00 a.m.

Deer, John
by Zachary Gall
     Presented by BlueBarn Theatre

A Night at the Opera or A Boy and His Diva
by Guy Glass
     Presented by SNAP! Productions

Chupacabra
by Tim Siragusa
     Presented by Rough Magic Productions

FOC 10 136



FOC 10 110



FOC 7

 

 

10:00–11:00 a.m.

Getting to Know You
by Kendall Gray
     Presented by BlueBarn Theatre

Tumesco, Ergo Sum
by Roger Gross
     Presented by SNAP! Productions

The Penis Dialogues
by Geoffrey Stienblock
     Presented by Rough Magic Productions

FOC 10 136



FOC 10 110



FOC 7

 

 

11:00 a.m.–12:00 p.m.

The Book of Years
by Robin Byrd
     Presented by BlueBarn Theatre

Where Should We Have Our Thanks?
by Daniel Born
     Presented by SNAP! Productions

The Waiting Room
by Barry Levine
     Presented by Rough Magic Productions

FOC 10 136



FOC 10 110



FOC 7

 

 

12:00–1:45 p.m.

Lunch and Master Class: Directing with Emily Mann

FOC 10 136

 

1:45–2:00 p.m.

Break

 
 

2:00–3:00 p.m.

Short Play Lab

 

2:00–3:00 p.m.

Left for Dead
by Stacey Jamieson
     Presented by MCC Theatre Program

Freeman Shall Stand
by Lonn Pressnall
     Presented by Midland Lutheran College

Twelfth Step
by Justin Hofstetter (KCACTF Scholar)
     Directed by Rick Brayshaw

FOC 10 136



FOC 10 110



FOC 7

 

 

3:00–3:15 p.m.

Break

 
 

3:15–5:45 p.m.

Presentation of Mary F. Unser´s Samaritan (KCACTF Scholar)
     Directed by Kari Mote

FOC 7

 

7:30 p.m.

An Evening of Scenes from Our Honored Playwrights: Scenes from Albee, Kopit, Linney and Mann
Introduction by Edward Albee
Produced by Creighton University and the Nebraska Repertory Company
Sponsored by Creighton University
After Theatre Reception

 
 

Monday, May 28

 

8:00 a.m.–5:00 p.m.

Conference Registration/Check-In

FOC 10 Lobby

 

8:30–9:30 a.m.

Film presentation of Ethan Gussow’s: From the Last
Frontier to the Great Plains, a History of the Theatre Conference

FOC 10 110

 

9:30 a.m.–12:30 p.m.

Short Play Lab

 

9:30–10:30 a.m.

Last Rights
by Katheryn White
     Presented by Doane College

A Woman in the Son
by Patti Ann Patton
     Presented by Circle Theatre

I Am Odysseus
by Benjamin Clark
     Presented by Brigit Saint Brigit

FOC 10 136



FOC 10 110



FOC 7

 

 

10:30–11:30 a.m.

Box for Dork
by William Campbell
     Presented by Doane College

The Irresistible Rise of Arthur Huey
by Ross Howard
     Presented by Circle Theatre

Stead
by Mary Jane Nordgren
     Presented by Brigit Saint Brigit

FOC 10 136



FOC 10 110



FOC 7

 

 

11:30 a.m.–12:30 p.m.

Pickwick´s Dilemma
by Mark Manhart
     Presented by Doane College

One More to Go
by Debra Wiess
     Presented by Circle Theatre

The Dying House
by Laura Turner
     Presented by Brigit Saint Brigit

FOC 10 136



FOC 10 110




FOC 7

 

 

12:30–1:30 p.m.

Lunch and Conversation with Two Time Tony Award-Winning
Actress Tammy Grimes and Broadway Actor Joel Vig

FOC 10 136

 

1:30–1:45 p.m.

Break

 
 

2:00–3:00 p.m.

Short Play Lab

 

1:45–2:45 p.m.

The Eskimo Rule
by Judith Plummer
     Presented by MCC Theatre Program

Meet de Boys on de Battlefront
by C.E. Holmes
     Presented by Midland Lutheran College

Lights Fade, Curtain
by Whitney Rowland (KCACTF Scholar)
     Directed by Rick Brayshaw

FOC 10 136



FOC 10 110



FOC 7

 

 

2:45–3:00 p.m.

Break

 
 

3:00–5:45 p.m.

Presentation of Aaron Zavitz´s Tour of a Well-Kept House
     Directed by Scott Kurz

FOC 7

 

7:30 p.m.

The BlueBarn Theatre´s Production of Will Eno´s Thom Pain (based on nothing)
Sponsored by Prochaska & Associates
After Theatre Reception

 

10:00 p.m.

Fringe Fest

 

 
 

Tuesday, May 29

 

8:00 a.m.–5:00 p.m.

Conference Registration/Check-In

FOB 10 Lobby

 

9:00 a.m.–12:00 p.m.

Short Play Lab

 

9:00–10:00 a.m.

Moses Otis is Not a White Man
by Ron Giles
     Presented by John Beasley Theater

Coming up for Air
by Marie Amthor
     Presented by University of Nebraska–Omaha

Shooting Pool with a Rope
by Lynn-Steven Johanson
     Presented by Angels Theatre Company

FOC 10 136



FOC 10 110



FOC 7

 

 

10:00–11:00 a.m.

American Plaza
by William Stewart
     Presented by John Beasley Theater

Saint Jude and the Hopeless Cause
by Shayne Kennedy
     Presented by University of Nebraska–Omaha

The Burden
by Mary K. Stillwell

     Presented by Angels Theatre Company

FOC 10 136



FOC 10 110



FOC 7

 

 

11:00–11:30 a.m.

Praying for a Hurricane
by Cynthia Landis
     Presented by John Beasley Theater

The Significance of a Wedding Train
by Jonathan Josephson
     Presented by University of Nebraska–Omaha

FOC 10 136



FOC 10 110

 

 

11:00 a.m.–12:00 p.m.

Neighbors
by Ronald Rand & Lauren Bond
     Presented by Angels Theatre Company

FOC 10 7

 

 

11:30 a.m.–12:00 p.m.

Ugly Birds
by Beaufield Berry
     Presented by John Beasley Theater

Round
by Wayne Crome
     Presented by University of Nebraska–Omaha

FOC 10 136



FOC 10 110

 

 

12:00–1:30 p.m.

Lunch and Conversation with Playwright Will Eno
From Edward F. Albee Foundation Fellow to Pulitzer Prize Finalist

FOC 136

 

1:30–1:45 p.m.

Break

 
 

1:45–2:45 p.m.

Panel: Kennedy Center American College Theatre Festival
Winning Playwrights: A View of the Future
Moderated by David Crespy

FOC 136

 

2:45–3:00 p.m.

Break

 
 

3:00–5:45 p.m.

Presentation of Toni Press-Coffman´s New House, New Dog
     Directed by Michele Phillips

FOC 7

 

7:30 p.m.

VLA Productions presents The Meeting by Jeff Stetson
Master of Ceremonies: Marshall Mason
Sponsored by Cox Communications
After Theatre Reception

 
 

Wednesday, May 30

 

8:00 a.m.–5:00 p.m.

Conference Registration/Check-In

FOC 10 Lobby

 

9:00 a.m.–12:00 p.m.

Short Play Lab

 

9:00–10:00 a.m.

Hope vs Hunter
by Donna Banicevich Gera
     Presented by R.E.S.P.E.C.T.2

The Good Harvest
by Lisa Rosenthal
     Presented by Omaha Theatre Company

Leddy´s Chair
by Don Cook
     Presented by Grande Olde Players Theatre

FOC 10 136



FOC 10 110



FOC 7

 

 

10:00–11:00 a.m.

Glue
by Beth Kahl
     Presented by R.E.S.P.E.C.T.2

Coming Home
by Ahsan Naseem
     Presented by Omaha Theatre Company

The Porch Light
by Neva Cozine
     Presented by Grande Olde Players Theatre

FOC 10 136



FOC 10 110


FOC 7

 

 

11:00 a.m.–12:00 p.m.

Reaching Across Borders
by Ken Kaissar
     Presented by R.E.S.P.E.C.T.2

Grammar
by Kay Noyes
     Presented by Omaha Theatre Company

Won´t Happen Again
by Ron Radice
     Presented by Grande Olde Players Theatre

FOC 10 136



FOC 10 110



FOC 7

 

 

12:00–1:30 p.m.

Lunch and Converation with Playwright Romulus Linney

FOC 10 136

 

1:30–1:45 p.m.

Break

 
 

2:00–3:00 p.m.

Short Play Lab

 

1:45–2:45 p.m.

Dancing Skeletons
by Al Kammerer
     Presented by MCC Theatre Program

A Quiet House
by Michael Ramirez
     Presented by Midland Lutheran College

Suicide by Punchbowl
by Whitney Rowland (KCACTF Scholar)
     Directed by Rick Brayshaw

FOC 10 136



FOC 10 110



FOC 7

 

 

2:45–3:00 p.m.

Break

 
 

3:00–5:45 p.m.

Presentation of Jakob Holder´s Housebreaking
     Directed by Vince Carlson

FOC 7

 

7:30 p.m.

Horton Foote´s Trip to Bountiful, An Evening with Two Time Tony Award-Winning Actress Tammy Grimes accompanied by Joel Vig
Sponsored by HDR, Inc.
After Theatre Reception Following

 

10:00 p.m.

Fringe Fest

 

 
 

Thursday, May 31

 

8:00 a.m.–5:00 p.m.

Conference Registration/Check-In

FOC 10 Lobby

 

9:00 a.m.–12:00 p.m.

Short Play Lab

 

9:00–10:00 a.m.

A Priest, a Rabbi, and a Baker
by Dawn Wilson
     Presented by Iowa Western Community College

In the River
by Kenneth Robbins
     Presented by Nebraska Shakespeare Festival

Cat Scratch Fever
by Mark Charney
     Presented by Kokopelli Theatre Company

FOC 10 136



FOC 10 110



FOC 7

 

 

10:00–11:00 a.m.

Looking at the Moon
by Melisa Tien
     Presented by Iowa Western Community College

Killing Neil LaBute
by David Robson
     Presented by Nebraska Shakespeare Festival

Columbus Day
by Forrest Attaway
     Presented by Kokopelli Theatre Company

FOC 10 136



FOC 10 110



FOC 7

 

 

11:00 a.m.–12:00 p.m.

Vexed to Nightmare
by David Coley
     Presented by Iowa Western Community College

After Dinner
by Mark Farnen
     Presented by Nebraska Shakespeare Festival

Tangled
by Terence Anthony
     Presented by Kokopelli Theatre Company

FOC 10 136



FOC 10 110



FOC 7

 

 

12:00–1:30 p.m.

Panel: Playwrights Edward Albee, Will Eno, Arthur Kopit, and Romulus Linney, Moderated by Marshall Mason

FOC 10 136

 

1:30–1:45 p.m.

Break

 
 

2:00–3:00 p.m.

Short Play Lab

 

1:45–2:45 p.m.

Wi(n)dow on the World
by Lori Leigh
     Presented by MCC Theatre Program

Yellow
by Sarah Schmitz
     Presented by University of Minnesota-Duluth

FOC 10 136



FOC 7

 

 

3:00–5:45 p.m.

Presentation of E. M. Lewis´ Heads
     Directed by Lorie Obradovich

FOC 7

 

7:30 p.m.

A Memorial Tribute to Lloyd Richards, Lawrence Sacharow, and Glyn O´Malley with Master of Ceremonies Marshall Mason,
Sponsored by the Cooper Foundation
After Theatre Reception following

 

10:00 p.m.

Fringe Fest

 

 
 

Friday, June 1

 

8:00 a.m.–5:00 p.m.

Conference Registration/Check-In

FOC 10 Lobby

 

9:00 a.m.–12:00 p.m.

Short Play Lab

 

9:00–10:00 a.m.

Party Favor
by Benjamin Graber
     Presented by Shelterbelt Theatre

Matka
by Ann Marie Oliva
     Presented by BroadStreet Theatre Company

A Skewed Nude
by Kim Zelonis
     Presented by Baby D Productions

FOC 10 136



FOC 10 110



FOC 7

 

 

10:00–11:00 a.m.

The Train to Mantua
by M. Nord Mistrall
     Presented by Shelterbelt Theatre

The Anti-Bride
by Cynthia Glucksman
     Presented by BroadStreet Theatre Company

A Year of Grace
by John A. Donnelly
     Presented by Baby D Productions

FOC 10 136



FOC 10 110



FOC 7

 

 

11:00 a.m.–12:00 p.m.

Hanging
by Lindsay Harris
     Presented by Shelterbelt Theatre

Good Luck Bonsai
by Marilyn MacCrakin
     Presented by BroadStreet Theatre Company

Ice
by Connie Whitt-Lambert
     Presented by Baby D Productions

FOC 10 136



FOC 10 110



FOC 7

 

 

12:00–1:30 p.m.

Lunch and Conversation with Edward Albee: Who's Afraid of Virginia Woolf?: The Play, The Film, The Revival

FOC 10 136

 

1:30–1:45 p.m.

Break

 
 

3:00–4:45 p.m.

Presentation of Greg Pierce´s Smack The Wagon
     Directed by Ron Zank

FOC 7

 

4:00–5:00 p.m.

Academy Award-Winning Actress Patricia Neal presents As I Am, Introduction by Gloria Allen

FOC 10 136

 

4:00–5:15 p.m.

Master Class: Directing with Marshall Mason

FOC 7

 

7:30 p.m.

Playwrights Reading from Their Own Works directed by Marshall Mason (Albee, Eno, Kopit, Linney),
Sponsored by the Nebraska Arts Council
After Theatre Reception following

 

10:00 p.m.

Fringe Fest

TBD

 
 

Saturday, June 2

 

8:00 a.m.–5:00 p.m.

Conference Registration/Check-In

FOC 10 Lobby

 

9:00 a.m.–12:00 p.m.

Short Play Lab

 

9:00–10:00 a.m.

Apricot Supernovas
by Krista Knight
     Presented by BlueBarn’s Witching Hour

Consolidating Informational Functionality
by Judith Pratt
     Presented by Dana College Theatre

Lullaby
by Wayne Lambert
     Presented by Poetry Menu

FOC 10 136



FOC 10 110



FOC 7

 

 

10:00–11:00 a.m.

A Girl with a Black Eye
by Ira Gamerman
     Presented by BlueBarn’s Witching Hour

The Piazza
by Laura Emack
     Presented by Dana College Theatre

Natural Selection
by Leopold Kovar
     Presented by Poetry Menu

FOC 10 136



FOC 10 110



FOC 7

 

 

11:00 a.m.–12:00 p.m.

Farewell Evenbrook
by Terence Patrick Hughes
     Presented by BlueBarn’s Witching Hour

Mother
by Arika Beals
     Presented by Dana College Theatre

Two Men Walked into a Bar
by Monica Bauer
     Presented by Poetry Menu

FOC 10 136



FOC 10 110



FOC 7

 

 

12:00–1:30 p.m.

Lunch and Conversation with Directors Marshall Mason and Danny Irvine

FOC 10 136

 

1:30–1:45 p.m.

Break

 
 

1:45–2:45 p.m.

Short Play Lab

 

1:45–2:15 p.m.

Why We Invented God
by D.W. Gregory
     Presented by MCC Theatre Program

FOC 10 136

 

 

1:45–2:45 p.m.

How Jimmy and Janie Became Terrorists
by Leslie Sedivy
     Directed by Anne Byrd

FOC 7

 

 

3:00–5:00 p.m.

Presentation of Ross Maxwell´s
Anno Menender: The New Girl from Samos (KCACTF Scholar)
     Directed by Tom Woldt

FOC 7

 

7:00 p.m.

Gala Evening hosted by Patricia Neal and Joel Vig
Celebrating Fifteen Years of Collaboration: Edward Albee and Dr. Jo Ann C. McDowell Supporting Playwrights
Co-Chairs, Richard Holland and Fred and Eve Simon

FOC Parade Ground

 
 

Sunday, June 3

 

9:00–11:00 a.m.

Great Plains Theatre Conference National Advisory Board Brunch

 

 

10:30 a.m.–2:00 p.m.

Workshop Registration and Check-in

FOC 10 Lobby

 

11:00 a.m.–1:45 p.m.

Presentation of Kyle Bass´ Wind in the Field
     Directed by Rob Baker

FOC 7

 

1:45–2:00 p.m.

Break - Conference Registrants Lunch on Own

 
 

2:00–3:00 p.m.

Master Class:
Playwright´s Workshop with Edward Albee

FOC 7

 

3:00–3:15 p.m.

Break

 
 

3:15–6:30 p.m.

Master´s Class:
Writer´s Workshop with David Crespy, Will Eno,
Arthur Kopit and Romulus Linney

 
 

6:30–7:30 p.m.

Picnic for Workshop Participants

FOC Parade Ground

 

7:30 p.m.

Readings of Selected Work from the Writer´s Workshop

FOC Parade Ground

 
 

Monday, June 4

 

9:00.–11:00 a.m.

Master Class:
Writer´s Workshopwith David Crespy, Will Eno, and Arthur Kopit

The Art of Transformation with Ronald Rand

FOC TBD


FOC 7

 

11:00 a.m.–12:00 p.m.

Lunch

FOC 10 136

 

12:00–1:45 p.m.

Presentation of Don Garcia´s A Kiss for Death (KCACTF Scholar)
     Directed by Rick Brayshaw

FOC 7

 

1:45–2:00 p.m.

Break

 
 

2:00–4:00 p.m.

Master Class:
Writer´s Workshop with David Crespy, Will Eno, Arthur Kopit, and Romulus Linney

FOC TBD

 

4:00–6:00 p.m.

Break

 

 

6:00–7:30 p.m.

Picnic for Workshop Participants

FOC Parade Ground

 

7:30 p.m.

Readings of Selected Work from the Writer´s Workshop

FOC Parade Ground